Zvieratá

Zvieratá a ľudia

Najskôr človek používal zvieratá ako zdroj potravy. Primitívni ľudia šli loviť a zabíjali zvieratá . Z rôznych dôvodov :

  • pre  mäso
  • kožu
  • tesáky

        Vedci sa domnievajú, že keď sa človek naučil loviť, keď sa naučil, ako vyrábať vysoko kalorické potraviny – vykonal veľký skok v svojom  vývoji.
Po mnohých storočiach človek skrotil a domestifikoval niektoré druhy zvierat a stal sa ich pánom. Naučil ich strážiť dom, využívať  ich pre mlieko vajíčka mäso  kožu, kosti.

srna

Ak chcel získať od zvierat viac  začal sa o ne starať,  aby vytvoril lepšie podmienky pre  ich život,  zlepšil im krmivo a liečil ich. Vytvoril si k ním vzťah. Niektoré potreboval, niektoré začal mať jednoducho rád.

        V dnešnej dobe, mnoho rodičov  chce kúpiť  pre svoje deti domáce zvieratá, aby sa naučili od detstva  starať sa o niekoho. Dnes je pre mnohých ľudí  zvieratko tým najlepším priateľom. Pomáhajú nám zvieratká  prežiť emocionálne otrasy, liečia  pri rôznych chorobách. Mnoho ľudí vie, že mačka by mala prísť k chorej  osobe,  pritúliť sa na boľavé miesto a jej  pradenie spôsobí, že prudká a otravná bolesť ustupuje. A kone, psy, delfíny, špeciálne vyškolení a používané pri liečbe nervových ochorení, najmä u detí.

jeleni

        Umelci a spisovatelia nachádzajú svoju inšpiráciu pri sledovaní zvierat, v speve vtákov, v sledovaní vzpínajúceho sa koňa, a dokonca aj svorku útočiacich zvierat vedia preniesť do  poézie, obrazov a piesní. Veď len v ľudovej piesni sa zvieratko- najčastejšie kôň- objavuje mnohokrát.
         Mnoho vynálezov urobil človek štúdiom zvierat. Napríklad zips bol vynájdený na základe vtáčieho peria , vzlietli sme tiež preto, že sme sa pokúsili napodobiť vtákov..

zajíček

Nesmieme zabudnúť na výhody, ktoré priniesol a stále prináša zvieratám svet. Preto ho musíte chrániť a starať sa o  zachovanie sveta zvierat.. Napriek skutočnosti, že človek je považovaný za kráľa prírody, stále verím, že ľudia  iba v symbióze s prírodou, so zvieratami sú schopné  prežiť ďalšie tisícročia. Buďme teda citlivý pri zásahoch do prírody. Majme na pamäti, že ta žijú zvieratká a aj oni potrebujú svoj životný priestor, svoje teritórium pre pohyb a hľadanie potravy. Nerúbme bez rozmyslu lesy, nestavajme všade budovy, cesty. Zachovajme si aspoň trochu úcty k prírode.