Zvieratá

Ako sa správne starať o psie zuby

Keďže psy nemajú platené zdravotné poistenie, musíme všetky úkony spojené s problémami s chrupom, zaplatiť my, majitelia a verte že sa nejedná o vôbec lacnú záležitosť. Preto je lepšie týmto zdravotným komplikáciám predchádzať.

pes
 
Základom je to, aby si váš pes zuby čistil pravidelne. Teraz sa asi pýtate, ako ho naučiť používať zubnú kefku a pastu. Nemusíte sa obávať, pretože čistenie psích zubov prebieha inak. Prvou možnosťou sú špeciálne dentálne tyčinky, alebo kosti, ktoré si kúpite v chovateľských potrebách. Väčšinou obsahujú látky, ktoré sú určené vyslovene na čistenie chrupu. Účinné sú však všetky predmety, ktoré pes okusuje. Samozrejme iba tie pre zvieratá. Psovi môžete pravidelne ponúknuť žuvacie kosti z vysušenej kože, alebo surovú kosti. Jediné vhodné, sú hovädzie. Musia byť surové, pretože sa po tepelnej úprave trieštia. Psovi by sa tak kúsok odlomenej kosti mohol zapichnúť do krku, alebo ešte horšie do vnútorných orgánov.

pejsek
 
Raz za čas môžete použiť pokojne aj klasickú zubnú kefku. V chovateľských potrebách sa môžete stretnúť so špeciálnymi zubnými pastami pre zvieratá. Nič nimi nepokazíte, avšak ich používanie nie je nevyhnutné. Postačí čistá voda, poprípade klasická „ľudská“ zubná pasta a kefka, pomocou ktorej odstránite tie najhrubšie nečistoty.

kost
 
U starších psov sa tvorbe zubného kameňa úplne nevyhnete. Problémom je, že kameň poškodzuje ďasná. Najúčinnejšie riešenie je čistenie ultrazvukom. Tento úkon vykonáva veterinár. Pes sa nachádza v celkovej anestézii, takže zákrok nie je najbezpečnejší pre veľmi malé plemená, alebo príliš starých jedincov. Najlepšie urobíte, ak sa vopred s veterinárnym lekárom poradíte. Cena za takéto čistenie závisí od veľkosti psa. Za malého zaplatíte okolo tridsať eur, u väčších pokojne i okolo stovky. Cena sa totiž odvíja od toho, koľko anestézie je potrebné na uspanie psa a samozrejme od konkrétnej veterinárnej kliniky.