Zvieratá

Dá sa zbaviť spálených fľakov od nášho miláčika na trávniku? Áno.

Volajme ho napríklad Aki. Aki je pes. Pes taký akurát. Ani veľký, ani malý. Poslušný aj svojhlavý, hravý aj prítulný, plný energie aj spachtoš. Milujete ho a on miluje vás. Pretože ho milujete, nezatvárate ho doma medzi steny, ale sprístupňujete mu rovnako milovanú – predtým vašu, teraz už jeho – záhradu. No a odvtedy máte na trávniku, na kríkoch a na tujách viac žltých fliačikov ako pred letopočtom, ktorý sa začal písať príchodom Akiho do vášho života.

pes

Prečo?
Moč psa obsahuje priveľa dusičnanov, ktoré spôsobujú spálenie trávnika, spodných vetvičiek kríkov a tují. Dusičnany sú prirodzeným produktom látkovej výmeny, ktorý vzniká pri trávení bielkovín živočíšneho pôvodu – najdôležitejšou zložkou krmiva pre psov. Spolu s inými prvkami sa nachádzajú aj vo vode.
Čo teraz?
Vo vode, ktorú podávame zvieratkám v miskách, ich vieme eliminovať použitím vulkanických hornín.

Ako to funguje?
Ide o kamene vulkanického pôvodu. Ich výskyt je teritoriálne jedinečný- ťažia sa iba v určitej oblasti Austrálie. Na chemickej báze fungujú tak, že prostredníctvom iónovej výmeny očistia vodu od spomínaných prvkov a čpavku. Eliminuje sa tak množstvo, ktoré sa po trávení dostane do moču. No a práve toto množstvo stačí na to, aby moč našich psíkov neuškodil trávniku.

Ako na to?
Vulkanické horniny vyzerajú ako väčšie kamienky. Pred tým, ako ich použijeme, ich umyjeme v studenej tečúcej vode. Pochádzajú totiž zo zeme. Potom ich dáme do misky, z ktorej dávame psovi piť a zalejeme obvyklým množstvom vody, maximálne však 2 litre. Horniny potrebujú asi 10 hodín na to, aby začali účinkovať, takže odporúčam, aby zatiaľ pil miláčik z inej misky. No a potom už len vodičku dopĺňame podľa potreby tak ako vždy, ale najlepšie vtedy, keď z nej náš maznák nebude hneď piť, aby kamienky mohli v novej várke urobiť svoju prácu. Po dvoch mesiacoch sa odporúča kamene vymeniť za nové, pretože v hornine bude už nasiaknuté veľké množstvá nečistôt a nebude už účinkovať.

tlapky

Je to zaručené?
Áno. Je treba ale dodržať dve pravidlá:

  1. Dodržujte návod na použitie.
  2. Voda s lávovými kameňmi musí byť jediným zdrojom vody pre vaše zvieratko.

PS: Aki sa pokojne môže volať aj Micka – vulkanické horniny sú vhodné aj do misiek s vodou pre mačky.