Pripravte sa na starobu
Ak ste si hovorili, že účty za veterinára sú neskutočne vysoké, verte že v posledných rokoch života vášho psa sa ešte zvýšia. Tak ako ľudia, sú aj zvieratá v starobe náchylnejšie na vznik chorôb a zdravotných problémov.
Prvým problémom, ktorý sa väčšinou objaví, je zhoršené videnie. S tým neurobíte nič. Jediný spôsob ako môžete svojmu psovi pomôcť, je tolerancia k tomu, že sem tam niečo zhodí, alebo narazí do stolíka v obývačke. Hneď po zraku sa začína zhoršovať sluch. V tomto prípade budete potrebovať trpezlivosti omnoho viac, pretože váš miláčik už nebude poslúchať na prvé zavolanie. Čím starší bude, tým to bude horšie, takže nakoniec nebude schopný reagovať ani vtedy, keď sa od neho budete nachádzať iba niekoľko centimetrov. Čuch je zmysel, ktorý si psi udržiavajú najdlhšie. Takže nos bude jediný orgán, vďaka ktorému sa váš pes bude môcť orientovať. Preto by ste nemali vo svojom byte používať výrazné vône. Tie by ho mohli dezorientovať. Taktiež je dobré ak v staršom veku nebudete praktizovať prechádzky bez vôdzky. Psa tak ochránite pred množstvom nebezpečných situácii.
Ďalším problémom je inkontinencia. Funguje to rovnako ako u ľudí. Pes v istom veku jednoducho nedokáže udržať moč. V žiadnom prípade ho za to netrestajte. Naozaj za to nemôže. Neraz sa stane, že sa vymočí aj počas spánku. S týmto problémom vám vie do istej miery pomôcť veterinár. Existujú rôzne prípravky, ktoré vedia prejavy inkontinencie o čosi zmierniť. Riešením sú tiež psie plienky, alebo nohavičky pre hárajúce sa sučky. Tie však ochránia iba váš byt.
Starí psi sú náchylnejší na chlad. Najohrozenejším orgánom sú obličky. Preto by nemali spávať na studenej podlahe a v zime ich určite nedržte vo vonkajšom výbehu. Vpustite ich aspoň na chodbu. Dobrým riešením sú tiež.
Podceňovať by ste nemali ani plnohodnotnú stravu. Nekvalitné krmivo počas mladosti, psovi nespôsobí až také problémy. S starobe by sme kvalitu však nemali podceňovať. S výberom tej vhodnej, vám najlepšie pomôže veterinár.