Muži

Budhistickí mnísi v Thajsku majú problém

Tradícia milodarov v naturáliách pre mníchov je bežnou nie len v Thajsku ale aj v Kambodži či v Mjanmarsku. Veď stačí, keď si predstavíte sochu Budhu. Všade je vyobrazený tak trošku pri sebe, bucľato.
Klasické milodary, ktoré mali podobu ryže sa postupom času zmenili na nezdravé pokrmy ako čipsy a energetické nápoje. Veriaci im milodary stále posúvajú, aj napriek tomu, že sú kadejaké škandály okolo mníchov, ktorí si žijú na vysokej nohe, práve vďaka peniazom od veriacich, ktoré majú byť údajne spreneverené. Ide vraj o dobrý skutok, ktorý je považovaný za prísľub šťastia.

chrám

Vo veľkých metropolách ako Bangkok chodia bosí mnísi po uliciach. V supermarketoch sú vyhradené poličky pre milodary. Niektorí ľudia im dokonca dávajú cigarety.
No tieto dary sa nie pekne odzrkadľujú na ich zdravotnom stave. Priveľmi mastné, sladké alebo aj slané milodary spôsobujú budhistickým mníchom cukrovku, vysoký krvný tlak a kilá navyše. Existuje štúdia z roku 2018, ktorá ukazuje na fakt, že z 3500 mníchov na severovýchode krajiny je 15% obéznych. Naopak iné štúdie ukazujú, že u opýtaných mníchov dosahovala obezita až 48 percent.
Mnísi si popíjajú sladké nápoje, hlavne popoludní lebo vtedy nemôžu jesť tuhú stravu.

meditace

V nemocnici v Bangkoku, ktorá je určená len pre mníchov majú pri vstupe veľký panel, kde je napísané „najlepší nápoj je voda“.
Samotný problém tkvie v to, že podľa učenia samotného Budhu musia mnísi prijať všetky milodary, ktoré sú im určené. Navyše v Thajsku mnísi nešportujú. To im však nebráni vykonávať iné aktivity ako upratať chrám, pozametať, meditovať pri chôdzi, alebo jednoducho veľa chodiť a menej jesť.
V lani zverejnila vládnuca junta akúsi Chartu zdravia mníchov, v ktorej ich nabáda, aby sa o seba starali. Taktiež sa v chrámoch organizujú prednášky, ktorým cieľom je zmeniť stravovacie návyky mníchov.