Severná Kórea tvrdí, že podozrivý hacker NHS a Sony neexistuje
Americké ministerstvo spravodlivosti zaútočilo 6. septembra na Park Jin-hyok a sprisahal "viacnásobné ničivé kybernetické útoky po celom svete" vrátane útoku na Sony Pictures v roku 2014. Tvrdila, že v roku 2017 vytvoril škodlivý softvér používaný na ochromenie Národnej zdravotnej služby Spojeného kráľovstva.
Ministerstvo financií USA tiež pridalo pána Parka do zoznamu sankcionovaných osôb. Je údajne prepojený s Laboratóriou Lab 110, jednou z hackerských organizácií severokórejskej vlády známej aj ako Lazarus Group.
Komentár ministerstva zahraničných vecí Severnej Kórey zverejnenej štátnou spravodajskou agentúrou KCNA nazval sankcionovanie pána Parka za "krutú pomluvu a ďalšiu kampaň plná falošnosti a výroby, ktorá mala podkopať severnú Kóreu.
"Neexistujúci subjekt"
Komentár KCNA uviedol, že pán Park "je neexistujúcou entitou a navyše, čin počítačových zločinov spomenutých ministerstvom spravodlivosti nemá nič spoločné s nami".
Podľa neho USA "zavádzali verejnú mienku … násilným prepojením neexistujúceho" páchateľa "a jeho takzvaných počítačových zločinov s našimi štátnymi orgánmi" a nazvali sankcionovanie Kórejskej Expo Joint Venture Company, o ktorej sa myslelo, že je predná organizácia laboratória Lab 110, "fraška", ktorá bola "vykopnutá" štátnou pokladnicou USA.
Dodala, že Amerika by mala "vážne premýšľať nad negatívnymi dôsledkami cirkulujúcich klamstvá", najmä vzhľadom na spoločné vyhlásenie Severnej Kórey a USA, ktoré nasledovalo po summite Kim-Trump v júni tohto roku a ktorého cieľom bolo vybudovať vzájomnú dôveru medzi oboma krajinami.
Napriek tomu, že Severokórejsko tvrdí, že pán Park neexistuje, FBI rozoslal vyhadzaný plagát s fotografiou muža, s ktorým sa chce spýtať.
Severná Kórea sa vráti späť
Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí tiež kritizovalo vlastné akcie Ameriky v kybernetickom priestore a hovorí, že Washington má dlhý záznam sporného správania, pokiaľ ide o hacking a špionáž. "USA sú hlavným vinníkom zodpovedným za predstavenie bezpečnostných hrozieb v kybernetickom priestore a svet si živo pamätá skutočnosť, že USA boli kritizované za to, že odmietli mobilné telefóny svojich spojencov a bez váhania spustili kybernetické útoky proti svojim spojencom, natož nepriateľom, "povedal.
"Náš štát už dávno urobil ako svoju politiku, aby sa postavil proti všetkým druhom počítačových útokov a plne zabezpečil počítačovú bezpečnosť a podniká všetky kroky na jej implementáciu," pokračuje vyhlásenie KCNA.
Podozrivé činy
Severná Kórea zostáva hlavným podozrivým z mnohých zlých úmyslov, vrátane krádeže 81 miliónov dolárov z bangladéšskej banky, ako aj útokov na juhokórejské výmeny virtuálnych mien.