Bývanie

Kompostujte aj v paneláku

K tomuto kompostovaniu som sa dostal asi pred troma rokmi. Na začiatku som k nemu bol síce trochu nedôverčivý, ale moje obavy sa veľmi rýchlo stratili. Takzvaný vermikompost, funguje na princípe, že chováte dážďovky, ktoré nekŕmite ničím iným, ako svojim kuchynským odpadom. Po tom, ako ho zjedia ho premenia na trus, ktorý je zároveň čistým hnojivom.

žížala

Ako začať

 
Na začiatok si budete potrebovať pripraviť vhodnú nádobu na chod dážďoviek.Najlepšie vám poslúži obyčajný plastový box, ktorý kúpite v predajniach s nábytkom. Vyrežete jeho dno, ktoré môžete prekryť jemným záhradným pletivom. Pod tento box umiestnite ešte jeden, ktorému ale dno ponecháte. Vo vrchnej časti sa budú nachádzať dážďovky. Tu budete vhadzovať aj zvyšky kuchynského odpadu. do spodnej časti bude prepadávať ich trus, čiže kompost. Aby vám však dole nepopadali aj šupky zo zeleniny, alebo samotné dážďovky, pletivo, ktoré umiestnite na dno vrchného boxu, musí byť naozaj veľmi husté.
 
Ak si pripravíte tento špeciálny kompost, môžete si zaobstarať dážďovky. Ja osobne som ich kúpil cez internetový bazár. Za tri dni od mojej objednávky, mi domov prišlo malé vedierko plné dážďoviek, ktoré som iba vysypal do plastového boxu a oni sa ihneď začali kŕmiť.

šlupky
 
Do vermikompostu môžete vhadzovať nasledujúci kuchynský odpad:
 

  1. Šupky zo zeleniny a ovocia. (ideálne chemicky neošetrené, pozor si dajte hlavne na šupky s citrusov, inak to nemusíte extrémne riešiť)
  2. Zvyšky jedla, ktoré ste nestihli zjesť. Toto jedlo však nesmie byť pokazené, alebo plesnivé. Neublížilo by to ani tak dážďovkám ako výslednému hnojivu, ktoré by obsahovalo choroboplodné zárodky.
  3. Kúsky papiera, ktorý nie je chemicky ošetrený, alebo farbený.

 
Nezabudnite na pravidelnú kontrolu vlhkosti.Do nádoby, kde umiestnite dážďovky, musíte dať aj nejakú podstielku. Môžu to byť piliny, trochu zeminy, alebo špeciálny substrát na ich chov. Vo všetkých prípadoch nesmie byť príliš mokrý, alebo naopak suchý. Ja to zisťujem tak, že vezmem kúsok substrátu do dlane a ak je jeho stlačení vyžmýkam iba niekoľko kvapiek, viem že je v poriadku. Ak by ste z neho vytlačili viac vody, prihoďte do boxu natrhaný papier. Naopak ak by vám zo substrátu nevyšlo nič, prilejte trochu vody, alebo doňho pridajte vlhšie suroviny.