Bývanie

Oživte svoje steny machom

Machové steny sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Domnienky , že mach v byte sa môže začať množiť a zamoriť celý interiér, sú len akousi poverou. Už len samotné presadenie machu chce istý postup. Ak by ste sa rozhodli zámerne rozmnožovať mach cez výtrusy, verte že by ste sa úspechu len tak ľahko nedočkali. Preto sa tohto problému nemusíte vôbec obávať.

mech
 
Keď chcete svoje steny ozdobiť machom, máte viacero možností. Prvou sú celé machové steny. Ide o trošku náročnejší architektonický prvok, takže je lepšie, ak si ich zakúpite už hotové, alebo ich výrobu a inštaláciu skonzultujete s odborníkmi. Rám v, ktorých bude mach umiestnený musí spĺňať isté nosné funkcie a aj samotné umiestnenie rastlín musí byť premyslené, pretože by nám mohli časom začať vypadávať. Problém by nám spôsobovalo aj polievanie, pretože zakúpené machové steny, sú vyrobené z takzvaného stabilizovaného machu. Rastliny sú síce stále živé, ale zakonzervované. Mohli by sme to prirovnať k drevu. To tiež pracuje ako živý materiál, ale mladé lístky nám z police nevyrastú.
 
Ak sa rozhodnete pre vlastnú výrobu, mach budete musieť polievať, či rosiť. Na rozdiel od kupovaných stien, ktoré sú vyrobené zo stabilizovaného machu.

zelený mech
 
Vhodnou alternatívou sú machové obrazy. Princíp je ten istá, hovoríme však o menších rozmeroch. Na výrobu vám postačí drevený rám so širšími doskami, pletivo, zemina a mach, poprípade i skalničky. Ak sa na ich výrobu necítite, nájdete ich tiež v ponuke rôznych firiem. Pokiaľ sa nechcete vzdať myšlienky, že si z machu vytvoríte celú stenu, môžete ju vyskladať z viacerých menších kúskov.
 
Machové steny nemajú iba estetickú funkciu. Spĺňajú tiež úlohy čističky vzduchu a taktiež napomáhajú udržiavať primeranú vlhkosť v interiéry.
 
Ak sa vám tento nápad zapáčil a chcete si takt oživiť interiér, pripravte si zopár stoviek eur. Machový obraz s rozmermi meter krát päťdesiat centimetrov stojí necelých 500 eur. Preto by ste sa predsa len mali zamyslieť nad vlastnou výrobou.