Móda

Prírodné materiály znovu dobývajú svet a mali by dobiť aj Váš šatník!

So všetkými zero waste iniciatívami a slow fashion ideami prichádzajú do popredia opäť aj prírodné materiály a odevy z nich. Už prestáva byť moderné a zaujímavé oblečenie, ktoré nedýcha, nesaje pot a jeho jedinou funkciou je len dobre vyzerať. Dôraz sa začína klásť aj na funkciu oblečenia a nemáme na mysli len to vyslovene funkčné, alebo športové oblečenie. Staré, klasické materiály opäť ožívajú, pretože ich vlastnosti a dômyselný dizajn s prehľadom konkurujú umelým vláknam a ich výrobkom.

tkaní

Aké sú to prírodné materiály?

Medzi prírodné materiály patrí jednoznačne bavlna, vlna, bambusové vlákna, merino, ľan, hodváb, kašmír, mohér. Ale aj koža a semiš, ktoré sa získavajú zo zvierat. Medzi základné vlastnosti prírodných materiálov patrí to, že sajú pot, prepúšťajú vzduch. Majú ich však oveľa, oveľa viac. Vyznačujú sa tiež odolnosťou a nemajú nepriaznivé dopady na životné prostredie.
Vyžadujú si však zvýšenú starostlivosť. Či už ide o pranie, alebo žehlenie. Nie všetky materiály je možné prať v automatickej práčke a rovnako, nie všetky je možné žehliť. Pri praní treba často používať špeciálne prípravky, aby sa praním nezničili vlákna a neklesla tak funkčnosť Vášho oblečenia.

Bavlna– je najznámejšia surovina pri výrobe textilu. Najdôležitejšími vlastnosťami je pevnosť a jemnosť. Výhodou oproti ostatným prírodným materiálom je aj cena.
Vlna – získava sa strihaním oviec. Existuje veľké množstvo rôznych druhov vĺn. Vlastnosťami vlny sú, že veľmi dobre saje vodu a pritom vlhkosť na tele nie je cítiť. Je vzdušná a podobne ako merino, v zime hreje a v lete chladí.  
Merino – jedná sa o najjemnejší druh ovčej vlny. Má vynikajúce vlastnosti, že v zime zahreje a v lete saje pot. Je veľmi jemná a hodí sa nie len pre dospelých, ale aj pre bábätká.
Ľan– je najstaršou tkaninou. Ľan dozrieva približne 4 mesiace a stupeň dozretia sa určuje na základe jeho farby.

prádlo

Vlastnosti prírodných materiálov:

  • Priedušnosť, nelepí sa na telo,
  • Hypoalergénny
  • Liečivé a tepelné vlastnosti (napríklad suché teplo pri ovčej vlne)
  • Blahodarný vplyv na pokožku
  • Oblečenie z vlny obsahuje aj lanolín
  • Pevnosť oblečenia