Financie

Pár rád, ako lepšie hospodáriť s peniazmi

Peniaze hýbu svetom. Ale čo sa stane, keď ich nemáme dosť? Treba sa naučiť si poradiť aj tak. Inými slovami sa treba samých seba spýtať : „Vieme šetriť?“  Tu je niekoľko rád, ako si ušporiť.

mince.jpg

  1. Chodievajte peši

Nie ,že Vám to len prospeje, čo sa týka zdravia, ale ušetríte tým aj životné prostredie a vaše úspory. Ceny za benzín, či lístky na MHD nestoja celý majetok, ale každý ušetrený cent sa počíta. V slnečné dni si môžete cestu do práce, či školy skrátiť prechádzkou cez park, či cez centrum mesta a dopriať si rannú šálku kávy so sebou.

  1. Noste zo sebou fľašu s vodou

Tým, že budete mať pri sebe vždy čistú vodu, keď Vám v hrdle vysmädne, nemusíte si kupovať drahé balené fľaše. V lete sa vždy nájde, hoci aj na námestí, čas s pitnou vodou a zásobu si môžete tak, kedykoľvek doplniť. V zime si vezmite termosku s teplým čajom.

  1. Dopestujte si svoju zeleninu

Vlastná zelenina je zdravšia, než z obchodov a lacnejšia než z jarmoku. Aj keď nemáte záhradku, stačí si kúpiť zopár črepníkov a na okennej parapete sa vašim rastlinkám bude dariť.

  1. Nakupujte v bazároch
    Takýchto obchodov nájdeme veľa. Sú rôzne zamerané. Či už na oblečenie, či na nábytok, knihy atď. V bazároch sa vždy dajú nájsť samé originálne veci, ktoré Vás veľa nestoja a prinesú Vám radosť s pocitu jedinečnosti.
  2. Vypínajte vodu

Pri umývaní zubov, či riadu by ste mali vypínať vodu. Zubnú kefku si stačí namočiť raz, pred začatím čistenia, a potom ju opláchnuť po doumývaní. Keď umývate riad, stačí si špinavý riad opláchnuť, vodu vypnúť, riad napeniť, a potom ho znovu opláchnuť teplou vodou. Ani pri umývaní tváre nemusí voda tiecť plním prúdom.

peněženka.jpg

  1. Dva krát si premyslite, čo skutočne potrebujete

Veľa krát sa stane, že po niečom túžime a hneď si to doprajeme. A po čase zistíme, že práve táto vec je práve v zľave, či už po nej vôbec netúžime. Preto je lepšie si vždy premyslieť radšej viac krát, či danú vec skutočne využijeme a či ju potrebujeme okamžite.
 K týmto radám, by sme mohli doplniť kopec ďalších. Každý z nás by určite aspoň jednou prispel. Šetrenie nás nič nestojí a pri tom nám „zarobí“, a tak si myslím, že rozhodne stojí za to.