Nezařazené

Čo takto mať plot z bambusov?

Každý chce mať svoje súkromie a svoj pokoj, nie zdieľať ho zo svojimi susedmi. Nie každému sa páči murovaný alebo plechový, či plastový plot. Preto sa začalo špekulovať aj s variantou, že by sa miesto plotu dávali rastliny. Veľmi populárnymi sa stali tuje. Keďže sú praktický nenáročne a rýchlo rastu, sú skvelou voľbou. No čo ak niekoho už omrzela tuja, alebo sa mu nepáči? Skúsiť potom môže bambus.

zen

Bambus nie je vecou peňazí. Nie je to finančne náročné, cena závisí od výšky a šírky, ktorú chcete. Rovnako nie je ani problém zohnať ho. Ponúkajú ho obchody ako napríklad Obi alebo rôzne obchody na internete. Bambus vám môže pripadať ako strom. Pochádza z ˇÁzie a živia sa ním pandy. No rozhodne to nie je strom, ale tráva. Bambus má dve ocenenia, ktorými sa môže popýšiť a to: bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete a ako som spomínala, je to tráva a dokonca najväčší druh.

Na internete nájdete už utvorené do plota a zviazané. No pre pravých záhradkárov je možné si ho aj doma vypestovať. Síce je bambus rastlinou, ktorá má rada skôr tropické podnebie, je možné ho pestovať aj u nás vďaka postupnej zmene klímy. Bambus vyrastie len okolo tých päťdesiat centimetrov za rok, s tým počítajte.
Bambus je možné pestovať zo semienka alebo zo sadeničky. Vysádzať by sa mali na jar. Najlepšie v marci. Semienka nezoženiete len tak v záhradníctve, vzhliadnite skôr po internete. Nemusíte sa báť žeby vám bambus dlho nevydržal. Pár rokov a dosť? V žiadnom prípade. Bambus vydrží niekoľko stoviek rokov. Prežijú pokojne aj vaše pravnúčatá.

bambus

Bambus je veľmi divoká rastlina. Hlavne majú divoký koreňový systém. Je zaujímavé, že rýchlejšie sa rozširujú korene ako samotná rastlina. Do hĺbky niekoľkých centimetrov treba pri niektorých odrodách umiestniť špeciálnu koreňovú zábranu. Pri ich sadení treba skôr voliť teplé miesto, kde príliš nefúka. Majú skôr radi menší tieň.