Nezařazené

Autom na dovolenku

Je tu leto a čas dovoleniek. Mnohí z vás už majú dávno dopredu naplánované, kde ju strávia. Iní to nechávajú na poslednú chvíľu. Lastminute dovolenky sú predsa v ponuke vždy.
K ceste na dovolenku môžete využiť tieto spôsoby dopravy

moře.jpg

  • Letecky
  • Autobus
  • Vlastné auto


Ak sa rozhodnete ísť na dovolenku vlastným autom, je dobré sa na to pripraviť. Mali by ste:

  • Skontrolovať technický stav auta(olej, kvapaliny, brzdy, svetlá, stierače, pneumatiky, povinná výbava)
  • Doklady potrebné pri jazde do zahraničia(OP, vodičský, technický, zelená karta)
  • Informovať sa o aktuálnej dopravnej situácii, cenách paliva, diaľničných poplatkoch
  • Ak ste viacpočetná rodina, alebo beriete viac batožiny, ako sa zmestí do kufra vášho auta, je dobré namontovať prídavný nosič batožinyPre väčšinu Slovákov je cieľovou destináciou letnej dovolenky nádherné Chorvátsko a práve auto je najviac využívaným spôsobom, ktorým sa tam dostanete. Dĺžka cesty závisí od toho, odkiaľ vyrážate a kam konkrétne sa na Jadran chystáte.

Ak sa chystáte do Talianska, vaša nevýhoda je v tom, že cesta je dlhšia. Máme pre Vás niekoľko tipov, ako na to.

Ideálne je absolvovať cestu v noci, vzhľadom na kolóny a zápchy cez deň, najmä ak sa striedajú turnusy. Navyše, do svojho cieľa prídete ráno a celý deň máte pred sebou, čo je výhodou proti tomu, ak by ste prišli popoludní, alebo večer.

Je dobré si urobiť plán cesty so zastávkami na občerstvenie, prípadné zdriemnutie si. Jazda v noci je veľmi únavná, oči sa neustále musia prispôsobovať meniacim sa svetelným podmienkam, takže sa veľmi namáhajú a vy sa unavíte skôr ako pri jazde cez deň.

kufry.jpg

Ak pocítite čo i len najmenšiu únavu, zastavte na najbližšom odpočívadle a trošku sa prevetrajte, prípadne si zacvičte. V krajnom prípade si zdriemnite. Krátky odpočinok vás určite osvieži. Neriskujte, že dostanete mikrospánok.

Zodpovedáte totiž nielen za seba, ale i za celú rodinu a je len na vás, či sa dostanete do vášho cieľa bez nehody.