Nezařazené

Liečba a prevencia močovej inkontinencie u detí

Vyprázdnenie močového mechúra je zabezpečené komplexným systémom nervovej regulácie. Kvôli svojej koordinovanej činnosti sa zvierač močového mechúra uvoľní niekoľko milisekúnd predtým, ako začne kontrakcia detrusora (hladký sval močového mechúra).

mimčo

Močový mechúr novorodenca a dieťaťa sa naplní určitým objemom a potom sa automaticky stlačí a vyprázdni. V priebehu času existuje „rastúci“ systém inervácie močového systému. Spravidla sa deti „najprv učia“ riadiť proces močenia počas dňa a potom v noci.

Enuréza alebo inkontinencia moču je porucha charakterizovaná mimovoľným močením v ktoromkoľvek čase dňa. Nočná enuréza si vyžaduje návštevu lekára pri zachovaní epizód močovej inkontinencie u dievčat po 4, chlapci po 5 rokoch. Približne 10% detí v tomto veku má inkontinenciu. U chlapcov dochádza k inkontinencii moču dvakrát tak často ako u dievčat.

Príčiny ochorenia
Medzi organické príčiny patria abnormality štruktúry močového traktu, infekcie močových ciest, diabetes mellitus a diabetes, ako aj porušenie inervácie močového mechúra.

Funkčné príčiny

  • nezrelosť mechanizmov regulácie močového mechúra;
  • hyper aktívny močový syndróm (charakterizovaný náhlym nutkaním na močenie);
  • močenie so smiechom (spojené s prudkým nárastom tlaku);
  • funkcie spánku;
  • znížená funkčná kapacita močového mechúra;
  • zápcha (zníženie funkčnej kapacity močového mechúra);
  • emočný stres.

chlapec

Je známe, že existuje genetická predispozícia k enurizému, ak rodičia dieťaťa trpeli enuréziou v detstve.  Enurézia je rozdelená na primárnu, keď dieťa nemá kontrolu nad močením po celý život a sekundárnu kontrolu, keď bola kontrola po dobu najmenej 3 mesiacov. Sekundárna enurézia by mala spôsobiť najväčšie obavy, pretože je častejšie spojená s organickými poruchami.
Mali by ste navštíviť pediatra, urológa a neurológov. Po vyšetrení lekár vykoná vyšetrovanie a dôkladné vyšetrenie s prehmataním brucha a pravdepodobne digitálnym vyšetrením konečníka.