Vzdelanie

Ako koronavírus ovplyvnil vzdelanie a výučbu?

Sú toho plné médiá. Svet zasiahla kríza. No všade sa hovorí a píše len o tom, aký vplyv to má na ekonomiku, financie a podobne. Ale zamyslel sa už niekto z nás nad tým, ako to pôsobí na výučbu a na deti? Už pred nejakým časom sa zatvorili vysoké školy a taktiež aj stredné a základné, a žiaci nabehli na online výučbu. Teraz sa opäť ocitáme v rovnakej situácii.

Spolužiaci osobne

Určite má táto situácia aj svoje pozitíva. Študenti nemusia cestovať do škôl, ušetria tak peniaze za dopravu, poprípade aj za ubytovanie a stravu, a strávia viacej času doma s rodinou. No myslím si, že môžeme povedať, že negatíva prevažujú pozitíva. Na začiatku sme si mysleli, že to bude trvať len dva týždne, no nakoniec boli žiaci doma približne trištvrte roka. Prvé mesiace sa deti tešili, že nemusia ráno vstávať do školy a vysokoškoláci zasa mali radosť z toho, že nezabijú dni cestovaním. Avšak táto skúsenosť sa na ľuďoch negatívne odrazila.

Problém bol hlavne pri mladších deťoch. Celý deň museli sedieť za počítačom a nemohli sa osobne vidieť so svojimi kamarátmi. Niektorí sa, bohužiaľ, nezvládali učiť sami doma a učivo im nemal kto poriadne vysvetliť, tak sa im zhoršil priemer, samozrejme, česť všetkým výnimkám. Ale známky nie sú všetko. Čo je oveľa dôležitejšie je psychická a fyzická pohoda, ktorá sa v mnohých prípadoch jednoducho vytratila. Tým že sa žiaci nestretávali s rovesníkmi, tak extrémne stúpol počet detí so psychickými problémami. Ich doterajšie aktivity boli obmedzené na maximum, čo im taktiež neprispelo.

Nedialo sa to ale len u detí, ale aj u starších študentov. Vysokoškolákom a stredoškolákom z odborných škôl zasa chýbala potrebná prax. Medici sa pozerali z domu na videá, čo im však v reálnom živote vôbec nepomôže.

Online výučba

Jednoducho každého jedného študenta koronavírus ovplyvnil v nejakom zmysle. A teraz, skoro dva roky od vypuknutia tejto krízy, sa ocitáme ako keby opäť na začiatku. Zatvárajú sa aj školy, aj obchody. Nikto z nás nevie povedať, čo sa bude diať ďalej a ostáva nám len dúfať, že to nebude trvať ďalšie dva roky.