Móda

Ako vznikli brošne

Každý šperk má svoju históriu. V prípade brošní však ide o naozaj bohatú minulosť.
V historických listinách sa tento šperk spomína už v časoch doby bronzovej. V týchto dobách však ešte nemala brošňa  funkciu šperku, ale praktickej súčasti odevu. Ľudia ju používali na prichytenie jednotlivých kusov oblečenia. V podstate slúžila ako náhrada dnešných gombíkov. Bola používaná na spájanie haleniek, zimných kabátov, ale v niektorých prípadoch aj nohavíc, či sukní.

oblek
 
Brošne však prežili aj v časoch, kedy už existovali iné spôsoby, ako spojiť jednotlivé kusy látky. V tom v podstate spočíva ich výnimočnosť, pretože väčšina šperkov už od svojho vzniku slúžila iba  na skrášľovanie.
 
Veľkej obľube sa tešili v stredoveku, kedy začali slúžiť ako módny doplnok. Na rozdiel do súčasnosti boli vyrábané výlučne  z drahých kovov. Najmä zo zlata a striebra. Na zdobenie boli používané drahokamy a iné drahé kamene. Brošne boli záležitosťou iba tých najvyšších vrstiev. Na základe nich teda bolo možné určiť, a ako bohatého a vysokopostaveného človeka išlo.
Členovia šľachty, neskôr začali brošne využívať na vyobrazovanie erbov daného rodu, či panstva. Šľachtici ich väčšinou nosievali na hrudi, ale výnimkou nebol ani klobúk, či obal od zbrane, alebo tašky.
 
V súčasnosti sa tieto šperky stali klasickým módnym doplnkom, bez nejakého hlbšieho významu. Aj keď niečo z ich histórie predsa len prežilo. Vezmite si napríklad také odznaky pre turistov. Alebo odznaky jednotlivých kultúr, či skupín ľudí, ktorí inklinujú k spoločným záujmom. To by sme mohli pokojne prirovnať k spomínaným erbom. Tie mali tiež funkciu, dať okoliu na vedomie kam daná osoba patrí.

šperk

I  praktické využitie brošní ešte aj dnes nachádza svoje využitie. Ženy ich bežne nosia na upevnenie šatiek, či šálov, alebo pri svetroch bez gombíkov, alebo zipsu.
Najväčším rozdielom, v porovnaní s minulosťou, sú hlavne materiály, z ktorých sú vyrábané. Dnes nie je problém zakúpiť si brošne aj z tých najlacnejších materiálov. Avšak i naopak, aj dnes nájdeme veľmi drahé a luxusné kúsky.