Produkty

Otrávený vzduch vo veľkomestách dokáže „zhltnúť“ veža, ktorá je produktom mexického startupu.

Celá naša planéta, no hlavne sú to veľkomestá s množstvom obyvateľov, sa už dlhší čas trápia so znečisteným ovzduším. Niektoré z nich s tým už začali bojovať zákazom vstupu vozidiel s dieslovými motormi do svojich centier, no samotné automobily tvoria iba časť celého problému, ktorý začína byť vážny, pretože podľa štatistík na choroby spojené so znečisteným ovzduším ročne zomrie asi 8 miliónov ľudí.Krajina plná stromov.jpg
 
Namiesto stromov – veža
BiomiTech je názov mexického startupu, ktorý sa začal týmto problémom zaoberať a hlavným motívom bolo kritické ovzdušie v Mexico City. Navrhli vežu, ktorá by mala mesto očistiť od smogu, pretože sa ním vlastne „živí“. Svoje sily spojili viacerí výskumníci z rôznych oblastí a vytvorili produkt-vežu, čističku vzduchu s rovnakým efektom, ako keby do mesta nasadili 368 živých stromov. Ocenenie získali už v minulom roku, keď sa zúčastnili súťaže 2018 Pollution Expo, konajúcej sa v Birminghame a skončili na víťaznom mieste v kategórii „Inovácie". Vyzerá to tak, že celý nápad má požadovaný efekt.
 
Základom je fotosyntéza
Túto vežu nazvali BioUrban, dali jej tvar stromu a celý jej filtračný systém funguje na báze mikrorias, ktoré znečistený vzduch absorbujú a produkujú zasa čistý. Založené je to na princípe fotosyntézy, ktorou sa jej autori inšpirovali. Škodlivé formy dusíka vdychuje a kyslík vydychuje. Veža by mala byť schopná za jeden rok zhltnúť viac ako 13 miliónov metrov kubických vzduchu, ktorý následne prefiltruje. Jej účinnosť nie je úplne stopercentná, chýba len 0,3% vyčistených škodlivín.
 Budova zahalená do smogu.jpg
Pribúdajú ďalšie mestá
Živé stromy rastú veľmi dlho a znečistené mestá už nemajú toľko času, aby čakali desaťročia, kým dosiahnu potrebnú veľkosť a budú schopné filtrovať vzduch v zaľudnených mestách na sto percent. So smogom musia bojovať hneď a v tom im môže pomôcť práve produkt startupu BiomiTech – veža BioUrban. Pracuje totiž úplne bez odpadu, jedinou nutnosťou je osadiť ju do znečistených centier miest a nechať pracovať. V súčasnosti už stoja v mestách v Paname, Kolumbii či Mexiku a čoskoro z jej prítomnosti budú profitovať aj obyvatelia ďalších svetových metropol. Nechajme sa prekvapiť, či to bude skutočne užitočný produkt.